+90 212 250 13 81

SOFİST Bilet Muhasebesi Programı


3 Program tek fiyat! Sofist + eFatura - eArşiv + Biletçim

IATA veya NON IATA Uçak Bileti Satan bir acentenin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanmıştır.
Faturalarinizi kesip ister "Kağıt Fatura" olarak basabilirsiniz. İster e-Fatura - e-Arşiv olarak gönderebilirsiniz. Tahsilatlarınızı ve Ödemelerinizi girebilirsiniz.
Sofist Bilet Muhasebesi ve Yönetimi Otomasyonu size hem zaman kazandıracaktır, hem de daha az iş gücüne ihitiyacınız olacağı ve hata oranınızı düşüreceği için para kazandıracaktır.

Uçak bileti satan Iata ve Non-Iata turizm acentelerinin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır.
 • Biletçim yardımcı programımız ile şirket içi kağıt ve email trafiği olmadan muhasebecinize Fatura'sını doğru bir şekilde kestirebiliyorsunuz.
 • 30 Eylül Tarihine kadar eFatura ve eArşiv Proramımızı ücretsiz alabiliyorsunuz.
 • Çok kolay bir şekilde Kendi Ozel Listlerinizi oluşturabilirsiniz.
 • AMADEUS, GALİLEO, SABRE, TÜRK HAVA YOLLARI, ONUR, ATLAS, PEGASUS, SUNEXPRESS, ATLASJET, İATİ sistemlerine entegre olarak çalışır ve bu sayede Fatura Giriş ve İade işlemlerinizi çok hızlı şekilde yapabilirsiniz.
 • BSP, TÜRK HAVA YOLLARI ve diğer tüm tedarikçilerinizin Devre Ödemelerini takip edebilirsiniz.
 • Ekstre Listesinden Müşteri borç - alacağını kolaylıkla hatasız takip edebilirsiniz ve Müşteri Ekstrelerini Müşterilerinize ister tek tek , ister toplu olarak email atabilirsiniz.
 • Banka Ekstre listesinden banka hesaplarınızı takip edebilrisiniz.
 • Acente ve Havayolları Ekstre listesinden, sizin bilet tedarikçilerinize olan bakiyenizi takip edebilirsiniz.
 • Şirket Kredi Kartlarının takibini yapabilirsiniz.
 • Yaşlandırma Raporu ile Faturalarınızın kaç gün geç ödendiğini takip edebilirsiniz.
 • Tek tuşa basarak biletçiler tarafından satılmış, ama muhasebeleştirilmemiş biletlerini görebiliriniz.
 • Şirket içi güvenliği ve hata riskini azaltmak için programımızda çeşitli yetkilendirme seçenekleri vardır.
 • Müşterilerinizden alacaklarınızı 1 haftalık gün gün, veya haftalık olarak görebilirsiniz.
 • Denetleme Listesi ile programda yapmış olabileceğiniz muhtemel hataları kontrol edebilirsiniz. IATA Acenteler her hangi bir bileti girmeyi unuttukları veya yanlış tarihe kayıt girdikleri zaman hemen buradan hatayı yakalayabilecekler.
 • Bilet Satıcıları Performan Listesi sayesinde hangi biletçi ne kadar bilet sattı, ne kadar Servis Ücreti kazandırdı görebilirsiniz.
 • BA-BS raporu alabilirsiniz.
 • Segment Raporu alabilir Havayolu ve Bilet Tedarikçileriniz ile anlaşmanızı istediğiniz gibi takip edebilirsiniz.
 • History özelliği sayesinde, kayitlarda kim ne değişiklik yapmış onu inceleyebilirsiniz.
 • Bankadaki paranızdan, kasanızda kaç para olduğuna kadar görebilirsiniz.
 • Müşterilerinize çeşitli format ve bilgilerde Email gönderebilirsiniz. Tek tuşa basarak tüm müşterilerinize aldıkları biletleri, ekstre bilgilerini gönderebilirsiniz.
 • Müşteri Ciro Listesi alabilir, müşterilerinizle ilgili istatistikleri takip edebilirsiniz.
 • Havayolu Ciro Listesi alabilir, Havayolları ile istatistikleri takip edebilirsiniz.
 • Vize Takip Modülümüz sayesinde Vize işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Vize tarihi bitmeye yaklaşan, Pasaport Geçerlilik Süresi bitmesi yaklaşan müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz.
 • Daha da fazlasını görmek için ücretsiz Demo'muzu isteyiniz. plan@planyaz.com.tr, +90 212 250 13 81

1.TANIMLAMALAR:
Tanımlamalar menüsünden programda kullanılacak bilgiler tanımlanır.
Havayolu Tanım: Havayollarının bilgilerinin tanımlandığı yerdir. ( Sistemimizde havayolları kullanıcıya tanımlanmış olarak gelmektedir )
Acente Tanım: Iatalar için BSP bilgisinin bulunduğu yerdir. Non-Iatalar için tedarikçilerinin tanımlanacağı yerdir.
Kur Tanım: Kur tanımlarının bulunduğu yerdir. ( Sistemimizde belli başlı kurlar tanımlanmış olarak gelmektedir )
Parkur Tanım : İç hat parkur bilgilerinin bulunduğu yerdir. Bilet satış anında iç hatlarda yanlış parkur girilmesini önlemek için yapılmıştır. ( Sistemimizde parkurlar tanımlanmış olarak gelmektedir )
İndirim Tipi Tanım: Bilet satışında yapılabilecek çocuk, yaşlı vb. indirimlerin tanımlandığı yerdir.
Hava Yolu Vergileri: İç Hat biletlerine ait vergilerin(Alan Vergisi,Sigorta-Yakıt Vergisi vb.) tanımlandığı yerdir.
Hesaplar: Muhasebeye transferde kullanılacak kasa hesabı, içhat - dışhat indirim hesabı, kdv ve kredi kartı vb. hesap kodları girilir.
Kullanıcı Tanım: Programı kullanacak kullanıcıların ve yetkilerinin tanımlandığı yerdir.
Satıcı Tanım: Bilet satıcılarının isimlerinin tanımlandığı yerdir.
Meslek Tanım: Müşterilerin mesleklere göre sınıflandırılması amacıyla Meslek gruplarının tanımlandığı yerdir.
Şehir Tanım: Müşterileri şehirlere göre gruplandırmak amacıyla şehirlerin tanımlandığı yerdir.
Kredi Kartı Tanım: Taksit Kart ile ile Tahsilat yapıcağımız zaman Kullandığımız Kredi Kartlarını sistemimize bu bölümde tanıtırız.
Denetleme: Denetleme raporunda görmek istediğimiz biletlerin fiyatlarını gireceğimiz bölümdür.
Banka Tanım: Çalıştığınız bankaların sisteme tanıtıldığı bölümdür.
İşaret Tanımlama: Müşteriler belli işaretler ile gruplandırılabilir. Bu sayede Müşterilere ait althesaplar oluşturabilir ve birbirleriyle ilişkilendirebiliriz. Ya da müşterilerimizi gruplandırabiliriz.
Servis Ücreti Modeli: Müşterilerden alacağımız servis ücretlerini bu bölümde tanımlayabiliriz. Genel olarak tüm müşteriler için servis ücretlerini tanımlayabildiğimiz gibi,farklı müşteri gruplarına farklı servis ücretleri de tanımlayabiliriz.
E-mail Ayarları: Bu bölümde e-mail göndermek için gerekli alanlar tanımlanır.

2.GİRİŞLER:
Kur Bilgileri Giriş: Günlük kur bilgileri girilir. Bilet Alış: Biletlerin stoğa alındığı yerdir. Cari Giriş: Müşteri tanımlarının yapıldığı yerdir. Bilet Bilgileri: Bilet bilgilerini görebileceğimiz ekrandır.

3.FATURA:
Bilet Satışı, iadesi, Faturalanması ve İade Dekontu basılması gibi işlemlerinizi bu ekrandan yapabilirsiniz. Üst kısmı Fatura bilgileri kısmıdır, alt kısmı ise biletlerimizi girdiğimiz bölümdür. Bilet satışı dışında hizmet faturası kesilmek istenirse Satış Faturası gibi aynen fatura bilgileri girilir. Havayolu kodu kısmına gelindiğinde hizmet faturamız kdv'li ise “ZZ”, kdvsiz ise "zz" yazılır diğer haneler boş geçilerek faturanın bedeli TLMiktar kısmına, açıklaması da Açıklama (Bilet bilgileri satırındaki Açıklama) kısmına yazılır. Fatura bastırdığınızda bu açıklama ve meblağ fatura üzerinde gözükecektir. İade faturası için; İade fatura no, tarihi girilir. Önemli kısım burada iade faturasının satış tipi, satış faturası ile aynı olmalıdır. Biletin havayolu kodu ve seri numarası girildiğinde geri kalan kısmı faturanın otomatik olarak dolacaktır. Eğer biletten ceza kesilmişse TLMiktar kısmındaki rakam ceza miktarı düşülmüş olarak düzeltilmelidir, ceza miktarı da bilet bilgileri satırının sonunda açılmış olan Cezamik kısmına girilmelidir.

4.TAHSİLAT / TEDİYE:
Müşterilerden yapılan tahsilat ve tediyelerin girildiği bölümdür. Tahsilat / Tediye: Tahsilat işlemleri için Tahsilat, Tediye işlemleri için Tediye işaretlenir. İptal : Girmiş Olduğumuz Tahsilat Tediyeleri silme işlemi yapmadan iptal edebileceğimiz seçenektir. Ayrıca bilet kapatma işlemi de yapabiliriz, tahsilatımızın hangi biletlere karşılık geldiğini girersek Listeler bölümündeki Denetleme Raporunda ilgili biletlerin satış ve tahsilat rakamları karşılaştırılır ve eksik yada yanlış tahsilat varsa tespit edilebilir.

5.LİSTELER
Cari Listesi: Müşteri bilgilerinin listesini verir.
Hava Yolu Listesi: Sistemimizde tanımlı olan havayollarının listesini verir.
Acente Tanımları Listesi: Non-Iatalar için sistemimizde tanımlı olan bilet aldığımız tedarikçi Acentelerin listesini verir.
Bilet Alış Listesi: Stoktaki biletlerin hangi dekont numaraları ile ne zaman alındığını görmemizi sağlar.
Bilet Listesi: Çeşitli kriterlere göre biletin durumunu gösteren listedir.
Fatura Listesi: Çeşitli kriterlere göre faturalar listelenir.
Acente Listesi: BSP’ye veya Iata değilsek çalıştığımız Acentelere ödeyeceğimiz tutarı ve toplam komisyonu gösteren rapordur.
Müşteri Ciro Listesi: Müşterilerin Vadeli - Kredi Kartı - Peşin çalışmalarını iç ve dış hat olmak üzere detaylı bir biçimde liste verir.
Havayolu Ciro Listesi: Havayollarının Vadeli - Kredi Kartı - Peşin çalışmalarını iç ve dış hat olmak üzere detaylı bir biçimde liste verir.
Ekstre Listesi: Müşteri ekstrelerini (borç - alacak - bakiye) detaylı ve detaysız olarak görebiliriz.
Hasılat Listesi: Müşteri bazında belli tarihler arasındaki yapılan hasılatın listesini verir.
THY Raporu: Dönemsel bazda yapmış olduğumuz İç hat satışlarımızı göz önünde bulundurarak THY’ye ödeyeceğimiz miktarı gösteren rapordur.
Vadeli Alacaklar Listesi: Vadesi gelmiş faturaların listelendiği yerdir.
Alacaklar Raporu: Haftalık olarak Müşteri ya da Müşterilerimizden hangi gün ne kadar alacağımızı gösteren rapordur. Ayrıca haftalık olarak önümüzdeki 4 hafta içinde hangi hafta ne kadar alacağımızı da görebiliriz.
Tahsilat/Tediye Listesi: İstenilen tarihlerdeki kestiğimiz Tahsilat/Tediyeleri görebileceğimiz listedir. Ayrıca istersek kasamızı da buradan tuturabiliriz.
Transfer: Verilen tarihteki işlemler muhasebeye transfer edilir.
İstatistik: Aylık periyodlar halinde müşteri müşteri nekdar çalışıldığını gösterir.Bu rapor sayesinde kazanmış olduğunuz yada kaybetmiş olduğunuz müşterileri görebilirsiniz.
Bilet Tahsilat Listesi: Tahsilatı yapılmış olan biletleri gördüğümüz yerdir.
Denetleme Listesi: Satışını yaptığımız biletlerinin tahsilatlarının doğru yapılıp yapılmadığını kontrol eden, tedarikçi fiyatı ile satış fiyatımızı karşılaştıran, girmeyi unuttuğumuz bilet varsa onu gösteren listedir. Şirketinizin fenfaatleri için günlük takip edilmesini tavsiye ederiz.
Taksit Kart Listesi: Taksit Kart ile yapmış olduğumuz tahsilatlarımızın sonucunda hangi tarihte ne kadar alacağımız olduğunu görmemizi sağlayan listedir.
Segment Sayısı: Girilen tarihler arasındaki iç hat, dış hat ve toplam segment sayısını listeler.
Bilet Satıcıları Listesi: Bu bölümde bilet satıcılarının performansları ayrıntılı şekilde incelenebilir.
Satılmamış Biletler Listesi: Amadeus, Troya, Galileo. sistemlerinden satılmış fakat henüz sofist bilet muhasebesine girilmemiş olan biletleri listeler.
BS Listesi: BS ve BA listesi alınabilir.
Hatalı Bilet Düzeltme: Bir biletin hatası varsa numarası girilerek düzeltilir.
Satış Listesi: Belirtilen tarih veya diğer kıstaslara göre yapılan satışların listesi alınır.
History: Belirtilen tarih aralığında yapılan işlemleri(kayıt değişikliği,kayıt silme) ayrıntılı olarak gösterir.
Email Gönder: Belirtilen müşterilerin, belirtilen tarihlerde aldığı biletlerin mail olarak gönderildiği bölümdür.

Adres İnönü Mah. Elmadağ Cad. Elmadağ Apt. No:4 Kat:4 D:5 Elmadağ Şişli / İstanbul
Telefon 0212 250 13 81 / 0212 250 13 82
Email plan@planyaz.com.tr